خوب زندگی کردن یکی از مسائل مهمی است که مستلزم داشتن توانایی هایی چون حل مسئله، استدلال، تصمیم گیری و … است. آموزش و پرورش هر کشور در ایجاد این توانایی ها نقش اساسی دارد زیرا هدف آن آموزش مهارت های لازم به افراد و دانش آموزان می باشد. درس ریاضی یکی از دروس مهمی است که در آموزش و پرورش مطرح می باشد؛ این درس سبب پرورش قدرت تخیل، پرورش خلاقیت، رشد مهارت های شناختی، رشد تفکر منطقی و شده و مزایای زیادی را برای دانش آموزان به ارمغان می آورد؛ لذا آموزش و یادگیری درس ریاضی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.(ریاضی ابتدایی)

ریاضی

رياضي علم نظم است و به دنبال یافتن نظم در وضعیت ها و مسائل پیچیده می باشد و همچنین ابزار و وسیله ایست که ما را قادر به ایجاد این نظم و توصیف آن می سازد. به طور کلی از طریق ریاضی می توان هر تجربه ای را دسته بندی و قانون مند نمود. ریاضی از جمله افتخارات و میراث بشریت می باشد و در زندگی روز مره بسیار کاربردی است. امروزه مشاهده می کنیم که هر علمی به طور مستقیم یا غیر مستقیم با ریاضی سر و کار دارد لذا اهمیت این علم بسیار بالاست. همانطور که هر علمی نیاز به آموزش و یادگیری دارد علم ریاضی نیز از این قاعده مستثنی نیست. لذا همواره یادگیری این علم باید مورد توجه قرار گیرد. با استفاده از شیوه های آموزش مناسب و نیز روش های متنوع می توان به آموزش این علم پرداخت.

آموزش و یادگیری ریاضی
آموزش و یادگیری ریاضی

نکات مهم ارائه شده در كنفرانس بين‌ المللي رياضي در ماكوهاری ژاپن در رابطه با اهیمت آموزش و یادگیری ریاضی

  • – يادگيری رياضی با زمينه‌ها و باور های قبلي دانش‌آموزان در حوزه ماهيت رياضی ارتباط نزدیکی دارد.(ریاضی ابتدایی)
  • – هنگامی که كه كودكان و دانش آموزان آموزش دیده و می آموزند که چگونه تفكرشان را برای دیگران توضيح دهند، این سبب رشد قدرت عقلاني آن‌ها شده و تفكر رياضيی آن ها نیز رشد می یابد.
  • – شناختی که معلم از درك كودكان دبستاني پیدا می کند تأثير زیادی در شكل‌گيری و ایجاد تفكر رياضي آن ها دارد.
  • – براي شکل گیری و ایجاد يادگيری های معنا دار، دانش آموزان باید بتوانند میان دانش قبلی و تجربه جدید خود پیوند ایجاد نمایند.
  • – جهت رشد و پیشرفت معلمان رياضي مقطع ابتدايي و نیز درك بهتر تفكر رياضي در كودكان، برنامه‌هایی توصيه می شود که به طور خلاصه عبارتند از :

در آموزش ریاضی از گروه های مشارکتی استفاده شود، معلم تلاش کند تا میان مسائل درس ریاضی و مسائل روزمره و پیرامونی دانش آموز در خارج از کلاس، ارتباط برقرار نماید، بر اساس تكاليف درس رياضی ارزیابی هایی نیز صورت گیرد، از فعالیت هایی در قالب طرح مسئله و تحقیقات نیز در این درس استفاده شود.

اهداف آموزش رياضی در دوره‌ی ابتدايی

۱- تشویق دانش آموزان به یادگیری درس ریاضی و ایجاد کردن نگرش مثبت در دانش آموزان در رابطه با این درس و یادگیری و تحصیل
۲- ایجاد کردن روحيه همكاری در میان دانش آموزان و تقویت آن و ایجاد رفاقت در كلاس رياضی(ریاضی ابتدایی)
۳- ترغیب کردن دانش آموزان به تفكر در رابطه با مسائل ریاضی و افزایش اعتماد به نفس آن ها برای حل مسائل رياضی و تقویت و پرورش تفكر انتقادی و سایر مهارت های مربوط به تفکر
۴- تقویت و آموزش مهارت‌های ضروری چون خواندن، نوشتن و حساب كردن در دانش آموزان

۵- ایجاد بحث و گفت و گو در کلاس درس ریاضی و ترغیب دانش آموزان برای شرکت در بحث ها و فراهم نمودن کلاسی شاد و فعال
۶- تقويت روحيه تحقيق در دانش آموزان به واسطه آشنایی آن‌ها با موقعيت‌های زندگی روزمره
۷- پرورش، تقويت و ایجاد مهارت‌های كلامی دانش آموزان و ایجاد توانایی برقراری ارتباط میان آن ها
۸- استفاده از وسایل و ابزار آموزشی ملموس و عینی هنگام تدریس جهت یادگیری عینی، قابل فهم و معنا دار برای دانش آموزان

شرکت ریاضی ستاره آموز آسیا

شرکت ریاضی ستاره آموز آسیا ،بنیان گذار سبک استارمس است که نه تنها در ایران بلکه در کشورهای دیگر جهان نیز از بسیاری جنبه ها نمونه ی مشابهی ندارد. این سبک برای اولین بار توسط دکتر عبداله علی اسماعیلی در ایران پایه گذاری شده و تمامی اجزای آن بر اساس شرایط بومی کشور است. آموزش های سبک استارمس در ده دوره ی اصلی و ۴ دوره ی تابستانه برگزار می شود که طی آن ها تمامی مفاهیم کتاب های درسی ایران از پایه ی پیش دبستانی تا پایه ی چهارم در یک سلسله بازی های جذاب به نام ستاره گنجانده شده است.(ریاضی ابتدایی)

هر یک از دوره های اصلی به سه مرحله تقسیم می شود. این شرکت برای فعالیت های خود اعتبارنامه از وزارت آموزش و پرورش دارد و تمامی مراحل اداری و قانونی را سپری کرده است. این سبک در مدارس طرف قرارداد اجرا می شود و برای ثبت نام در سایت ،ابتدا باید نام مدرسه ی فرزند شما در سایت به ثبت رسیده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
logo-samandehi