خواجه نصیرالدین طوسی یکی از فیلسوفان، ستاره شناسان، شاعران، متکلّمان، منجمان، اندیشمندان و ریاضیدانان بزرگ ایران در قرن هفتم هجری می باشد. او کتاب ها و رساله های علمی بسیار زیادی را در زمینه ها و موضوعات مختلف به رشته تحریر درآورده است. خواجه نصیر را در علم، همتای بو علی سینا در طب دانسته اند. خواجه نصیر در ریاضیات بسیار سرآمد بود. در تقویم کشور ما روز پنجم اسفند به عنوان روز بزرگداشت خواجه نصیر طوسی و روز مهندس نام گذاری شده است.(آموزشگاه ریاضی)

خواجه نصیرالدین طوسی

زندگینامه خواجه نصیر الدین طوسی

خواجه نصیرالدین طوسی که نام اصلی او ابوجعفر محمد بن محمد بن حسن طوسی، می باشد در در تاریخ ۱۵ جمادی الاول سال ۵۹۸ هجری قمری در طوس متولد شد. او از پدرش که روحانی بود، خواندن و نوشتن، قـواعد زبان عربـی و فارسی، قرائت قرآن، معانی و بیان و مقداری از علـوم و … را آموخت و از مادرش نیز در خواندن قرآن و متون فارسی کمک گرفت.  او از همان ابتدای جوانی در ریاضی و نجوم و حکمت سرآمد شد. همچنین در نزد «کمال الدین محمد حاسب» از دانشمندان نامی در ریاضیات در آن زمان به تحصیل پرداخت. خواجه نصیر در مسیر کسب علم به شهر های مختلفی از قبیل: نیشابور، اصفهان، قم و… رفت و نزد استادان متعددی مانند: قطب الدین مصری شافعی، میثم بن علی میثم بحرانی، معین الدین سالم بن بدران مصری مازنی و … علوم مختلف را فرا گرفت.(آموزشگاه ریاضی)

در زملن حمله مغول ها به ایران، خواجه نصیر ناجی این سرزمین شد و با تدبیر خود توانست از تخریب و خونریزی زیاد مغولان جلوگیری کند. یکی از مهم‌ ترین آثار ملی ایران که مورد توجه سازمان جهانی یونسکو نیز می باشد، رصدخانه مراغه است که با تلاش و تدبیر و دانش خواجه نصیر ساخته شده است. همچنین خواجه نصیر در محل رصدخانه مراغه، کتابخانه بزرگی نیز تاسیس نمود و به دستور هلاکو بسیاری از کتاب های ارزشمند و سودمندی که از بغداد، دمشق و خراسان و … غارت شده بود، به آن جا انتقال یافت. به این ترتیب در کتابخانه مراغه حدود ۴۰۰ هزار کتاب از زبان های چینی، مغولی، سنسکریت، آشوری و عربی وجود داشت که به زبان فارسی ترجمه شد و در اختیار دانشمندان رصدخانه قرار گرفت . به این ترتیب خواجه با پیشنهاد ساخت رصد خانه از علم محافظت نمودند.

مرگ خواجه نصیر الدین طوسی

در سال ۶۷۲ هجری قمری هنگامی که خواجه نصیر با تعدادی از شاگردانش برای جمع آوری بقایای کتاب‌های تاراج رفته به بغداد رفت در راه در تاریخ ۱۸ ذی الحجه در کاظمین دار فانی را وداع گفت. طوسی یکی از معروف ترین و با نفوذترین چهره‌ های تاریخ فکری اسلام است. او تلاش‌های بسیار زیادی در علم ریاضیات و ستاره شناسی و تاثیرگذاری‌ زیادی در میان فلاسفه و ریاضیدانان داشته است.(آموزشگاه ریاضی)

خدمات خواجه نصیر در زمینه ریاضی

می توان گفت بسیاری از پیشرفت‌ های علمی که در جهان اتفاق افتاد، ‌مدیون تلاش‌های خواجه نصیر می باشد. یکی از این تلاش ها این بود که او قانون کروی سینوس‌ها در ریاضیات را کشف کرد و به ابداع روش هندسی تحت عنوان جفت طوسی در نجوم پرداخت. برخی نیز خواجه نصیر را خالق علم مثلثات در ریاضی می دانند و برخی دیگر نیز وی را گسترش دهنده و توسعه دهنده ی علم مثلثات معرفی می‌کنند. در قرن ۱۶ میلادی، کتاب‌های مثلثات خواجه نصیر به زبان فرانسه ترجمه شد؛ به همین خاطر،‌ خواجه نصیر طوسی را یکی از بزرگترین دانشمندان اسلام در قرون وسطی به حساب می آورند.

سایر دستاورد های خواجه نصیر الدین طوسی

تالیف کتاب‌هایی در علوم دینی و عملی، حکمت، فلسفه، عرفان، منطق،‌ نجوم، زیست‌شناسی، ریاضی و… احیای مکتب فلسفه مشاء در ایران، گسترش علم مثلثات، ایجاد جدول‌ های دقیق از حرکت سیاره‌ای، ساخت رصدخانه مراغه و تاسیس کتابخانه‌ای با ۴۰۰ هزار جلد کتاب، از جمله مهم‌ترین دستاوردهای یکی از بزرگ‌ ترین و تاثیرگذارترین دانشمندان شیعه در ایران می باشد.(آموزشگاه ریاضی)

شرکت ریاضی ستاره آموز آسیا

شرکت ریاضی ستاره آموز آسیا ،بنیان گذار سبک استارمس است که نه تنها در ایران بلکه در کشورهای دیگر جهان نیز از بسیاری جنبه ها نمونه ی مشابهی ندارد. این سبک برای اولین بار توسط دکتر عبداله علی اسماعیلی در ایران پایه گذاری شده و تمامی اجزای آن بر اساس شرایط بومی کشور است. آموزش های سبک استارمس در ده دوره ی اصلی و ۴ دوره ی تابستانه برگزار می شود که طی آن ها تمامی مفاهیم کتاب های درسی ایران از پایه ی پیش دبستانی تا پایه ی چهارم در یک سلسله بازی های جذاب به نام ستاره گنجانده شده است.

هر یک از دوره های اصلی به سه مرحله تقسیم می شود. این شرکت برای فعالیت های خود اعتبارنامه از وزارت آموزش و پرورش دارد و تمامی مراحل اداری و قانونی را سپری کرده است. این سبک در مدارس طرف قرارداد اجرا می شود و برای ثبت نام در سایت ،ابتدا باید نام مدرسه ی فرزند شما در سایت به ثبت رسیده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
logo-samandehi