ریاضیات جز یکی از مهم ترین و اصلی ترین دروس در بیشتر کشور ها می باشد. به نوعی می توان ریاضیات را پایه و اساس تمامی علوم به حساب آورد. این علم به گونه ایست که ارتباط زیادی را با زندگی آدمیان برقرار می نماید. اما بسیاری از افرادی که به یادگیری این علم می پردازند از کاربرد های گوناگون آن در زندگی روزمره و ارتباطاتی که می توان بین آن ها برقرار نمود، آگاهی ندارند. یکی از فواید آگاهی درمورد این مسئله، بالا رفتن انگیزه در افراد و به ویژه در دانش آموزان می باشد. درواقع دانستن ارتباطات و کاربرد های رياضی و زندگی روزمره می تواند سبب افزایش انگیزه افراد در یادگیری هر چه بهتر این درس شود و آن ها را نسبت به یافتن ارتباط متغیر ها با یکدیگر ترغیب نماید.(ریاضی و بازی)

تعاریفی از علم ریاضی

یکی از تعاریف ریاضی توسط استاد ریاضی دانشگاه تربیت معلم تهران بیان شده که می گوید : «علم ریاضی، قانون مند كردن تجربيات طبيعی كه در گياهان و سایر مخلوقات مشاهده می نماییم، می باشد. علم ریاضی به دسته بندی کردن و قانونمند کردن این تجربیات طبیعی پرداخته و آن ها را توسعه می دهد.»

در تعریف دیگری که استاد رياضی و رئيس دانشگاه اميركبير درمورد اين علم ارائه می دهد، می گوید : «علم ریاضی علم مدل‌ دهی به ساير علوم می باشد. يعني علم ریاضی، زبان مشترك نظريات علمی علوم دیگر بوده و اگر نتوانیم امروزه علمی را به زبان رياضی بيان کنیم، نمی توانیم آن را علم بنامیم.»

در مجموع می توان گفت که ریاضیات علم نظم است و به دنبال یافتن، توصیف کردن و پی بردن و درک نظمی است که در وضعیت ها و مسائل به ظاهر پیچیده پنهان شده است. در این علم ما به کمک ابزار های اصولی تعریف شده برای آن می توانیم به توصیف این نظم بپردازیم.

ارتباط ریاضیات با زندگی اجتماعی

ریاضی علمی است که بر کسب و یادگیری مهارت هایی در زمینه محاسباتی (جمع، تفریق و…) تاکید دارد و در این علم افراد و دانش آموزان می آموزند که چطور مطالب را به یکدیگر ارتباط دهند و بین آن ها رابطه برقرار نمایند. یکی از ارتباطاتی که میان رياضی و زندگی روزمره وجود دارد ارتباط آن با زندگی اجتماعی می باشد. در زندگی اجتماعی ما انسان ها معمولا به دنبال اهدافی چون برقراری ارتباط با دیگران، تولید و مصرف و نحوه زیستن در اجتماع هستیم، لازمه ی کسب این مهارت ها دارا بودن دانش ریاضی می باشد تا بتوان میان اجزای آن ارتباط درستی را برقرار نمود.(ریاضی و بازی)

برای مثال در دوره ابتدایی، دانش اموزان ابتدا با اعداد و ارقام آشنا شده و سپس با مبحث پول آشنا می شوند. در مراحله بعدی نیز نحوه ی خرج کردن آن را می آموزند. به تدریج با رسیدن به پایه پنجم، آموزش و یادگیری شناخت خود و نحوه ی ارتباط با محیط، تقویت مهارت خریدکردن، مبادله ومصرف برای آن ها ایجاد می شود.

چرا باید ریاضی را آموخت؟

در رابطه با پاسخ این سوال، راجر بیکن که یک فیلسوف انگلیسی در سال ۱۲۶۷ میلادی می باشد، می گوید:

عدم درک و آگاهی از علم ریاضی باعث عدم درک و فهم سایر علوم و نیز درک و فهم این جهان می شود. یکی از مزایای آگاهی از علم ریاضی آن است که از این طریق افراد می توانند به جهالت خود پی ببرند که در صورت عدم یادگیری و پرداختن به آن این امر میسر نخواهد شد و لذا به این افراد به دنبال چاره جویی نخواهند بود.
پال دیراک نیز که از خالقان مکانیک کوانتومی می باشد، معتقد است که وقتی یک تئوری فیزیکی را پایه ریزی می کنید نباید به هیچ شهود فیزیکی ای اعتماد کنید. به گفته ی این فیزیکدان مشهور فقط به برنامه ای مبتنی بر ریاضیات می توان تکیه نمود حتی در صورتی که در نگاه اول هیچ ربطی به فیزیک نداشته باشد .

شرکت ریاضی ستاره آموز آسیا

شرکت ریاضی ستاره آموز آسیا ،بنیان گذار سبک استارمس است که نه تنها در ایران بلکه در کشورهای دیگر جهان نیز از بسیاری جنبه ها نمونه ی مشابهی ندارد. این سبک برای اولین بار توسط دکتر عبداله علی اسماعیلی در ایران پایه گذاری شده و تمامی اجزای آن بر اساس شرایط بومی کشور است. آموزش های سبک استارمس در ده دوره ی اصلی و ۴ دوره ی تابستانه برگزار می شود که طی آن ها تمامی مفاهیم کتاب های درسی ایران از پایه ی پیش دبستانی تا پایه ی چهارم در یک سلسله بازی های جذاب به نام ستاره گنجانده شده است.(ریاضی و بازی)

هر یک از دوره های اصلی به سه مرحله تقسیم می شود. این شرکت برای فعالیت های خود اعتبارنامه از وزارت آموزش و پرورش دارد و تمامی مراحل اداری و قانونی را سپری کرده است. این سبک در مدارس طرف قرارداد اجرا می شود و برای ثبت نام در سایت ،ابتدا باید نام مدرسه ی فرزند شما در سایت به ثبت رسیده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
logo-samandehi