ریاضی علم گسترده ایست و یادگیری آن نیاز به مهارت هایی دارد. در واقع ریاضی و مهارت ریاضی از جمله مهارت هایی است که نیاز به آموزش داشته و قابل یادگیری می باشد. برخی از افراد تصور می کنند که مهارت ریاضی ذاتی یا ژنتیکی است در حالیکه چنین چیزی مطرح نمی باشد. در واقع هر فردی با میزانی از تمرین و تکرار و تلاش کردن می تواند به این مهارت دست یابد. لذا افراد نیاز به تقویت مهارت ریاضی خود دارند. دستیابی به این مهارت برای فرد بسیار کمک کننده بوده و در زندگی آینده او بسیار تاثیر گذار می باشد.(آموزشگاه ریاضی)

با توجه به اهمیتی که ریاضی و یادگیری آن دارد و با توجه به اهمیت و کاربردی که این درس در زندگی افراد دارد، در این مطلب از سایت ریاضی ستاره ای به راهکارهایی موثر جهت تقویت مهارت ریاضی خواهیم پرداخت. امید است که این راهکار ها مورد توجه شما قرار گرفته و برای شما کاربردی باشد و سبب پیشرفت شما گردد.

 تمرکز بر شناخت و درک قواعد به جای حفظ کردن صرف فرمول‌

مطمئنا حفظ کردن صرف فرمول ها نیز می تواند در مباحث و مسائل ریاضی تاثیر گذار باشد اما نکته مهمی که وجود دارد و سبب تقویت مهارت ریاضی می شود این است که بهتر است ما به این موضوع بپردازیم که چگونه راه‌ حل و فرمول به‌ خصوصی در حل یک مسئله یا معادله‌ به کار می‌آید و ما را به جواب می‌رساند، لذا پرداختن به این مسئله می تواند مهارت های ریاضی را در ما بهبود بخشد.

هنگامی که تنها به حفظ کردن صرف فرمول ها می پردازیم، هنگامی که مسئله مورد نظر اندکی تغییر یابد و سخت تر شود از پس حل کردن آن بر نخواهیم آمد به همین دلیل آشنا بودن با استدلال‌ ها و مفاهیمی که در پس مسائل و راه‌ حل‌های ریاضی هستند و درک کردن آن ها اهمیت پیدا می‌کند. به عبارت دیگر، تقویت مهارت‌ های ریاضی از جهتی به‌ معنای درک هر چه بهتر استدلال‌ های اساسی و اصلی این علم می باشد.(آموزشگاه ریاضی)

تقویت مهارت ریاضی
تقویت مهارت ریاضی

درس گرفتن از اشتباهات

یکی دیگر از روش های موثر در تقویت مهارت ریاضی، درس گرفتن از خطاها و اشتباهات در این درس می باشد. هنگامی که در مسئله از ریاضی دچار خطا و اشتباه شدید به چرایی این اتفاق فکر کنید و به تحلیل و بررسی مجدد آن مسئله بپردازید و در نهایت نیز مشخص نمایید که ضعف در کدام بحث از مباحث ریاضی سبب بروز این خطا شده است. در صورتی که ما به سادگی از اشتباه خود بگذریم مطمئنا دوباره گرفتار آن خواهیم شد؛ لذا برای رهایی همیشگی از اشتباهات بهتر است که به شناسایی برداشت غلط یا دانش ناکافی‌ خود بپردازیم و آن را بهبود بخشیم. یکی از روش ها برای برطرف نمودن خطا این است که اشتباه خود و راه حل درست آن را بر روی برگه ای نوشته و جایی در معرض دید خود قرار دهید.

 فکر کردن به تاثیر گذاری ریاضی در زندگی واقعی

اینکه درس ریاضی به چه نحوی و چگونه در زندگی واقعی ما تاثیر گذار است و اینکه یادگیری و کسب مهارت در این درس چقدر می تواند در زندگی واقعی ما کمک کننده باشد، این امر می تواند انگیزه ی لازم جهت تقویت مهارت ریاضی و بهبود آن را در اختیار ما بگذارد. در طول روز به این مسئله فکر کنید که چه مثال هایی را از زندگی واقعی می توانید بیابید که در آن از علم ریاضی باید کمک گرفت، ذفکر کنید که درس ریاضی تا چه میزانی می تواند در زندگی آینده و آینده شغلی تان تاثیر داشته باشد.

سایر روش ها

مطالعه کردن درمورد دانش ریاضی، خرید کتاب‌ های آموزشی و کمک آموزشی مربوط به ریاضی، مطالعه زندگی نامه و سرگذشت بزرگان ریاضی در ایران و جهان، حفظ برخی از فرمول‌ های معروف و پی بردن به نحوه استفاده از این فرمول ها جهت حل مسئله و … همه این موارد می‌تواند باعث علاقه مندی به درس ریاضی و در نهایت ایجاد علاقه نسبت به یادگیری مهارت های این درس شود.

شرکت ریاضی ستاره آموز آسیا

شرکت ریاضی ستاره آموز آسیا ،بنیان گذار سبک استارمس است که نه تنها در ایران بلکه در کشورهای دیگر جهان نیز از بسیاری جنبه ها نمونه ی مشابهی ندارد. این سبک برای اولین بار توسط دکتر عبداله علی اسماعیلی در ایران پایه گذاری شده و تمامی اجزای آن بر اساس شرایط بومی کشور است. آموزش های سبک استارمس در ده دوره ی اصلی و ۴ دوره ی تابستانه برگزار می شود که طی آن ها تمامی مفاهیم کتاب های درسی ایران از پایه ی پیش دبستانی تا پایه ی چهارم در یک سلسله بازی های جذاب به نام ستاره گنجانده شده است.

هر یک از دوره های اصلی به سه مرحله تقسیم می شود. این شرکت برای فعالیت های خود اعتبارنامه از وزارت آموزش و پرورش دارد و تمامی مراحل اداری و قانونی را سپری کرده است. این سبک در مدارس طرف قرارداد اجرا می شود و برای ثبت نام در سایت ،ابتدا باید نام مدرسه ی فرزند شما در سایت به ثبت رسیده باشد.

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • […] ریاضی یکی از لذت بخش ترین درس ها می باشد، اما عوامل مختلفی مانند عدم آموزش صحیح و مناسب و … می تواند سبب ایجاد احساس و نگرش منفی افراد نسبت به این درس شود. ریاضی درسی است که باید به خوبی آموخته شده و یاد گرفته شود. بخشی از این یادگیری به استعداد ذاتی فرد بر می گردد و بخش بسیار زیادی از آن نیز به کسب مهارت های مختلف در این زمینه باز می گردد. با کمی تلاش و صرف زمان می توان در درس ریاضی موفقیت های زیادی را کسب نمود. لذا افراد همواره باید به دنبال تقویت مهارت ریاضی خود باشند. کسب این مهارت برای فرد بسیار کمک کننده بوده و در زندگی آینده او نیز بسیار اثر گذار می باشد.(تکلیف ریاضی) […]

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
logo-samandehi