عدم علاقه دانش آموزان به ریاضی-یکی از دروس مهم و کاربردی در نظام آموزش و پرورش، درس ریاضی می باشد. ریاضی تنها به عنوان یک موضوع درسی دارای هدف های محدود مطرح نیست بلکه ریاضی تفکر بشر است، ریاضی قدرت خلاقیت و توانایی استدلال را تقویت می کند و نظم فکری به وجود می آورد. درس ریاضی با توجه به اهمیت آن در زندگی و نیز تاثیر و کاربرد آن در سایر علوم بسیار مورد توجه می باشد و جز آن دسته از علومی است که باید حتما به خوبی آموزش داده شده و یاد گرفته شود.(آموزشگاه ریاضی)

با توجه با این اهمیت و مزایای ریاضی برای ما و زندگی ما همچنان نیز بسیاری از دانش آموزان و افراد نسبت به این درس و یادگیری آن بی علاقگی نشان می دهند. این امر می تواند در اثر عوامل مختلفی در فرد ایجاد شده باشد. بر همین اساس بررسی و شناخت این عوامل ضروری می باشد. در این مطلب از سایت ریاضی ستاره ای قصد داریم تا مواردی از دلایل علاقه نداشتن دانش آموزان به درس ریاضی را برای شما شرح دهیم.

دلایل عدم علاقه دانش آموزان به درس ریاضی:

تاثیر روش های تدریس در عدم علاقه دانش آموزان

به طور کلی اگر دانش آموزی نتواند درسی را به درستی بیاموزد علاقه خود را نسبت به آن درس از دست می خواهد. لذا یکی از راه های علاقه مند کردن دانش آموزان به درس ریاضی استفاده از روش های تدریس متناسب با دانش آموز می باشد. بنابراین نقش معلم در این زمینه بسیار تاثیر گذار است. معلم باید ید در درجه اول روش یادگیری صحیح درس ریاضی را متناسب با شکل یادگیری و توانایی دانش‌آموز به او آموزش دهد. علاوه بر این بهره بردن از لوازم کمک آموزشی نیز بسیار اهمیت دارد. معلم باید به کمک دانش‌آموز آزمایش‌ های مختلف انجام دهد و با درگیر کردن دانش‌آموز علاقه مندی او را به درس افزایش دهد.(آموزشگاه ریاضی)

وجود اختلالات یادگیری در برخی از دانش آموزان

برچسب اختلال یا ناتوانی یادگیری را می توان بر روی دانش آموزانی گذاشت که از لحاظ میزان هوش و سلامت جسمانی نرمال هستند، ولی در یادگیری موضوعات درسی خاصی مثل محاسبات ریاضی، حل مساله و درک روابط فضایی دچار مشکل هستند. معمولا این مشکل در حدی است که نمی توانند از کاربرد ریاضیات در زندگی روزمره شان استفاده کنند و همین مهم ترین عامل دلزدگی آن ها ازدرس ریاضی می شود. در اینجا مهم ترین فردی که می تواند این اختلال را تشخیص دهد، معلم ریاضی است.

عدم علاقه دانش آموزان به ریاضی
عدم علاقه دانش آموزان به ریاضی
ضعف در امور پایه ای ریاضی

دانش آموز ممکن است دچار ضعف آموزشی بوده و در گذر زمان نیز این مشکلات انباشته شده باشند. مثلا هنوز جمع با انتقال را به خوبی یاد نگرفته و سریعا تفریق با انتقال را آموزش می بیند. برای همین مشکلات روی هم انباشته شده و موارد آموزشی بعدی را دارای اشکالات فراوان خواهد کرد لذا توجه به این مسئله نیز در علاقه نداشتن دانش آموز به درس ریاضی بسیار تاثیر خواهد داشت.(آموزشگاه ریاضی)

نقش خانواده در میزان علاقه دانش آموز

بیشتر خانواده‌ها تصور مي‌كنند چون فرزندشان را به مدرسه فرستاده‌ اند پس ديگر مسئوليتي در قبال تحصيل او ندارند بلكه فقط بايد مواظب وضع مادي و ظاهري كودكانشان باشد. در حالیکه اینطور نیست. با توجه به اينكه دانش‌آموزان بسیاری از تمرینات و تکالیف رياضي را در منزل انجام مي‌دهند عدم توجه خانواده به اين موضوع مي‌تواند از عوامل به‌وجودآورنده ضعف‌هاي آموزش درس رياضي و در نتیجه عدم علاقه دانش آموز به درس ریاضی باشد.

راه‌كارهايي براي افزایش علاقه دانش آموز به درس رياضي

  • معلم باید بتواند فضاي دوستانه و شاد را براي بچه‌ها بوجود آورد تا بچه‌ها در کلاس رياضي بدون ترس و دلهره راه‌ حل پيشنهادي خود را هرچند كه نادرست باشد ارائه دهند.
  • تجهیز کردن مدارس به وسايل كمك آموزش مناسب اما بهتر است در حين كار معلم با دانش‌آموزان وسايل را بسازد و البته بعضي از وسايل لازم و ضروري است كه حتماً در كلاس رياضي موجود باشد.
  • بهتر است در حين انجام تمرينات رياضي که باید در منزل انجام گیرد والدین وقت و توجه کافی را به دانش آموز بدهند.(آموزشگاه ریاضی)
  • از دادن تكاليف و تمرينات بسیار سخت به دانش‌آموزان خودداري شود.
  • در رياضي ابتدايي بهتر است مسائل را به صورت عيني ارائه دهيم و مسائل ذهني كمتر استفاده شود چون روش‌هاي شهودي دانش‌آموزان را بيشتر به حل مسئله نزديك مي‌كند و از سردرگم‌كردن او جلوگيري مي‌كند.

شرکت ریاضی ستاره آموز آسیا

شرکت ریاضی ستاره آموز آسیا ،بنیان گذار سبک استارمس است که نه تنها در ایران بلکه در کشورهای دیگر جهان نیز از بسیاری جنبه ها نمونه ی مشابهی ندارد. این سبک برای اولین بار توسط دکتر عبداله علی اسماعیلی در ایران پایه گذاری شده و تمامی اجزای آن بر اساس شرایط بومی کشور است. آموزش های سبک استارمس در ده دوره ی اصلی و ۴ دوره ی تابستانه برگزار می شود که طی آن ها تمامی مفاهیم کتاب های درسی ایران از پایه ی پیش دبستانی تا پایه ی چهارم در یک سلسله بازی های جذاب به نام ستاره گنجانده شده است.

هر یک از دوره های اصلی به سه مرحله تقسیم می شود. این شرکت برای فعالیت های خود اعتبارنامه از وزارت آموزش و پرورش دارد و تمامی مراحل اداری و قانونی را سپری کرده است. این سبک در مدارس طرف قرارداد اجرا می شود و برای ثبت نام در سایت ،ابتدا باید نام مدرسه ی فرزند شما در سایت به ثبت رسیده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
logo-samandehi