تکلیف شب یا مشق شب یکی از موضوعاتی است که در آموزش و پرورش همواره بر سر آن بحث هایی وجود داشته است. تکلیف شب فعالیت هایی است که در منزل توسط دانش آموزان به جهت تحکیم، تثبیت و تقویت یادگیری انجام می شود. به نوعی می توان تکلیف شب را تکیمل کننده آموزش های ارائه شده در مدرسه دانست. این تکالیف در کلاس توسط معلمان طراحی و ارائه شده و به دانش آموزان محول می شود و دانش آموزان نیز با کمک و راهنمایی والدین اقدام به انجام آن ها می نمایند. دادن تکلیف شب به دانش آموزان همواره موافقان و مخالفان خود را داشته است. برخی از افراد دادن حجم بالایی از تکلیف به دانش آموز را امری بیهوده می دانند و معتقدند که سبب یادگیری نمی شود. بر همین اساس تکلیف شب همواره برای والدین، معلمان، دانش آموزان و نیز محققان دغدغه بوده است. (ریاضی)

تكليف شب چیست؟

معنای لغوی تكليف، فرمان به كاری دادن و يا به عهده گذاردن کاری به کسی توسط شخص يا نهادی می باشد. از نظر آموزشی نیز تکلیف، شامل آن دسته از فعالیت هایی می شود که توسط معلم به دلیل تقویت و کاربردی نمودن مطالب ارائه شده در کلاس، تثبیت و یادگیری بیشتر آن ها به دانش آموز محول می شود و هدف آن ها نیز دستيابی دانش آموز به انواع مختلفی از مهارت های كلاسی از جمله مهارت های نوشتاری، فکری، حسی، حركتی و… می باشد.

چرا تكلیف شب مهم است؟

پژوهش های زیادی درمورد رابطه میان تکلیف شب و میزان موفقیت دانش آموزان انجام شده است که نتایج اکثر آن ها نشان دهنده ی آن است که به طور حتم انجام تکالیف شب سبب موفقیت بیشتر و افزایش توان علمی دانش آموز نخواهد شد. از طرفی نیز بسیاری از معلمان و حتی والدین بر این باورند که دادن تکالیف شب ضروری بوده و سبب افزایش ابتکار و خلاقیت و مسئولیت پذیری دانش آموزان می شود. به طور کلی می توان گفت دادن تکالیف زیاد و بدون هیچ گونه برنامه ریزی هیچ سودی نخواهد داشت اما درصورتی که معلم به طور صحیح اقدام به برنامه ریزی درست جهت ارائه تکالیف نماید، دادن این تکالیف به دانش آموزان سودمند و مفید بوده و بر افزایش توانمندی آن ها تاثیر گذار خواهد بود.

اهداف تکلیف شب

به طور کلی اهداف تکلیف شب یا مشق شب می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • – ابزاری جهت تقویت و تثبیت یادگیری و افزایش سرعت مهارت ها می باشد.(ریاضی)
  • – موجب درگیر شدن و افزایش فعالیت های دانش آموزان در زمینه یادگیری می شود.
  • – به دلیل تقویت برخی ویژگی ها مانند: مسئولیت پذیری، برنامه ریزی، افزایش پشتکار و … وسیله ای جهت رشد فردی و رشد شخصیتی دانش آموزان می باشد.
  • – سبب بهبود روابط عمومی در فرآيند آموزش و پرورش می شود.
  • – تکلیف شب سبب بهبود و برقراری ارتباط میان مدرسه و والدین می شود.
  • – به واسطه تکالیف، والدین می توانند از آنچه که در کلاس درس می گذرد آگاهی یابند.
  • – تکالیف شب می تواند عاملی جهت اجرای مقررات و خط مشی ها باشد.
  • – می تواند وسیله ای جهت هشدار دادن به دانش آموزان در جهت تامین انتظارات معلمان از دانش آموزان در زمینه درسی و رفتاری باشد.

توصيه های كاربردی

با توجه به مطالب ارائه شده و نیز بر مبنای پژوهش های صورت گرفته می توان توصیه های کاربردی را در رابطه با تکلیف شب ارائه داد. تکلیف شب نباید وسیله ای جهت تنبیه دانش آموزان باشد؛ زیرا در این صورت انجام آن برای دانش آموزان خسته کننده و زجر آور بوده و بر روحیه و احساس آن ها نسبت به درس تاثیر گذار خواهد بود. به جهت برنامه ریزی در رابطه با میزان و حجم تکالیف شب به طوری که سبب از بین رفتن اوقات فراغت دانش آموز نشود، می توان كميته ای تحت عنوان تكليف شب و متشكل از معلمان، والدين و شاگردان تشكيل داد.(ریاضی)

معلمان بهتر است همواره سعی نمایند که در نحوه اجرای تکالیف تغییراتی را ایجاد نمایند تا با ایجاد تنوع دانش آموزان را از یکنواختی تکالیف خارج نمایند. در نهایت نیز بهتر است معلمان با استفاده از اجرای تکالیف، دانش آموزان را تشویق به عادت به مطالعه نمایند و با به کارگیری تشويق و تنبيه به موقع، برای دانش آموز انگيزه ای قوی برای انجام تكاليف ایجاد نمایند.

شرکت ریاضی ستاره آموز آسیا

شرکت ریاضی ستاره آموز آسیا ،بنیان گذار سبک استارمس است که نه تنها در ایران بلکه در کشورهای دیگر جهان نیز از بسیاری جنبه ها نمونه ی مشابهی ندارد. این سبک برای اولین بار توسط دکتر عبداله علی اسماعیلی در ایران پایه گذاری شده و تمامی اجزای آن بر اساس شرایط بومی کشور است. آموزش های سبک استارمس در ده دوره ی اصلی و ۴ دوره ی تابستانه برگزار می شود که طی آن ها تمامی مفاهیم کتاب های درسی ایران از پایه ی پیش دبستانی تا پایه ی چهارم در یک سلسله بازی های جذاب به نام ستاره گنجانده شده است.

هر یک از دوره های اصلی به سه مرحله تقسیم می شود. این شرکت برای فعالیت های خود اعتبارنامه از وزارت آموزش و پرورش دارد و تمامی مراحل اداری و قانونی را سپری کرده است. این سبک در مدارس طرف قرارداد اجرا می شود و برای ثبت نام در سایت ،ابتدا باید نام مدرسه ی فرزند شما در سایت به ثبت رسیده باشد.(ریاضی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
logo-samandehi