تدریس مشارکتی ریاضی-در هر جامعه ای آموزش و پرورش و تعلیم و تربیت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشند. به عبارت دیگر می توان گفت که همه جوامع به گونه ای درگیر تعلیم و تربیت هستند به دلیل اینکه پرداختن به این مسائل تاثیر زیادی در اعتلای زندگی بشر و جامعه دارد. یکی از دروسی که در آموزش و پرورش همواره بر یادگیری آن تاکید می شود، درس ریاضی می باشد. یادگیری ریاضی به علت تاثیراتی که در رشد خلاقیت و قدرت تصمیم گیری و … دارد در هر نظامی مورد توجه و تاکید می باشد.(آموزش تقسیم)

یکی از موانع و مشکلاتی که ممکن است دانش آموزان در یادگیری درس ریاضی با آن مواجه شوند، آشنا نبودن معلمان با روش های آموزشی جدید برای این درس می باشد. لذا در این مطلب از سایت ریاضی ستاره ای قصد داریم که به یکی از روش های نوین در تدریس درس ریاضی تحت عنوان تدریس مشارکتی ریاضی بپردازیم. انسان موجودی اجتماعی است و در زندگی خود علاقه به تعامل با دیگران دارد. در برخورد با دیگران و در همین تعاملات اجتماعی است که انسان می تواند به طور مستقیم یا غیر مستقیم مسائلی را آموخته و یاد بگیرد. با توجه به ذات و سرشت اجتماعی انسان این روش یعنی تدریس مشارکتی می تواند یک روش موثر و مفید و کارآمد در تدریس درس ریاضی باشد.

روش تدریس مستقیم در مقابل تدریس مشارکتی

روش تدریس مستقیم معمولا به این صورت است که معلم به طور یک جانبه به تدریس و انتقال مطالب به دانش آموزان می پردازد و دانش آموزان نیز به طور منفعلانه تنها به مطالب گوش داده و در کلاس و در رابطه با مسائل درسی گفت و گو و تصمیم گیری وجود ندارد؛ مجموعه این عوامل باعث می شود که این روش سبب خستگی دانش آموز و کسل کننده بودن کلاس درس شود. همچنین در چنین شرایطی دانش آموزان هیچ گاه مهارت کار گروهی و شرکت در گروه را نخواهند آموخت به مشارکت گروهی بی رغبت شده و فرد گرایی رواج پیدا می کند.(آموزش تقسیم)

تدریس مشارکتی ریاضی
تدریس مشارکتی ریاضی

تدریس مشارکتی ریاضی

در تدریس مشارکتی معلم وظیفه دارد که دانش آموزان به رفاقت و همکاری دعوت نماید. تدریس مشارکتی روشی است که در آن افراد به گروه های کوچک تقسیم شده و همگی برای رسیدن به یک هدف معین و مشخص با یکدیدگر تعامل و همکاری می کنند. در این روش دانش آموز نه تنها در قبال یادگیری خود مسئول است، بلکه در برابر یادگیری هم گروهی خود نیز احساس مسئولیت می نماید؛ لذا می توان گفت این روش یک روش جهت یادگیری فردی و جمعی است. معلم با استفاده از این روش می تواند تدریس خود را اثربخش تر ساخته و این در یادگیری دانش آموزان نیز بسیار موثر بوده و سبب لذت بردن آن ها از یادگیری می شود.

در این روش تدریس معلم تمرین یا مسئله ای را مطرح می کند سپس دانش آموزان هر یک به تنهایی به فکر کردن درباره آن مسئله پرداخته و در نهایت آن ها را در گروه خود مطرح کرده و روش دستیابی به پاسخ را نیز برای یکدیگر توضیح می دهند. پس از آن معلم از یکی از اعضا گروه می خواهد که پاسخشان را شرح دهند. به دلیل اینکه دانش آموزان در این روش به طور عملی به تمرین می پردازند یادگیری بهتری داشته و علاوه بر این با راه حل های متفاوت هم گروهی های خود نیز آشنا شده و به تصحیح آن ها می پردازند و در نهایت به یک نتیجه جامع می رسند.(آموزش تقسیم)

پیامد های استفاده از روش تدریس مشارکتی

  • استفاده از این روش سبب افزایش عزت نفس دانش آموز می شود.
  • به دلیل لذت بخش بودن این روش برای دانش آموزان، آن ها علاقه و تمایل بیشتری نسبت به مدرسه پیدا خواهند کرد.
  • استفاده از این روش سبب می شود که دانش آموزان خود را نسبت به دیگری مسئول بدانند.
  • استفاده طولانی مدت از این روش تاثیراتی بسیار زیادی در زندگی آینده دانش آموزان خواهد داشت.
  • روش تدریس مشارکتی می تواند سبب تقویت نمودن مهارت سطح بالای تفکر شود.
  • دانش آموزان مهارت های گروهی و نیز مهارت هم زیستی مسالمت آمیز و تحمل دیگران را کسب کرده و وابستگی گروهی مثبت پیدا خواهند کرد.(آموزش تقسیم)

شرکت ریاضی ستاره آموز آسیا

شرکت ریاضی ستاره آموز آسیا ،بنیان گذار سبک استارمس است که نه تنها در ایران بلکه در کشورهای دیگر جهان نیز از بسیاری جنبه ها نمونه ی مشابهی ندارد. این سبک برای اولین بار توسط دکتر عبداله علی اسماعیلی در ایران پایه گذاری شده و تمامی اجزای آن بر اساس شرایط بومی کشور است. آموزش های سبک استارمس در ده دوره ی اصلی و ۴ دوره ی تابستانه برگزار می شود که طی آن ها تمامی مفاهیم کتاب های درسی ایران از پایه ی پیش دبستانی تا پایه ی چهارم در یک سلسله بازی های جذاب به نام ستاره گنجانده شده است.

هر یک از دوره های اصلی به سه مرحله تقسیم می شود. این شرکت برای فعالیت های خود اعتبارنامه از وزارت آموزش و پرورش دارد و تمامی مراحل اداری و قانونی را سپری کرده است. این سبک در مدارس طرف قرارداد اجرا می شود و برای ثبت نام در سایت ،ابتدا باید نام مدرسه ی فرزند شما در سایت به ثبت رسیده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
logo-samandehi