مسئله تکلیف شب از جمله موضوعاتی است که همواره میان معلمان و والدین و دانش آموزان مطرح بوده است. تکلیف شب به آن دسته از تکالیفی گفته می شود که معلم در کلاس مطرح می کند تا اطمینان حاصل کند که یادگیری مطالب توسط دانش آموز انجام شده و توانایی فرد در خارج از کلاس نیز افزایش یافته است. این مسئله همواره موافقان و مخالفانی نیز داشته است. برخی از افراد معتقدند که تکلیف شب برای دانش آموزان امری بیهوده بوده و دانش آموز پس از چندین ساعت بودن در کلاس درس، باید به استراحت بپردازد. موافقان این امر اعتقاد دارند که تکلیف شب در صورتی که طولانی نباشد مفید بوده و سبب برقراری ارتباط میان خانه و مدرسه شده و در تشخیص میزان توانایی دانش آموز موثر می باشد. در ادامه این مطلب از سایت ریاضی ستاره ای به بررسی و ارائه اهداف تکلیف شب خواهیم پرداخت.(آموزشگاه ریاضی)

اهداف تکلیف شب
اهداف تکلیف شب

اهداف تکلیف شب برای دانش آموزان

در رابطه با اهداف تکلیف شب مطالعات گوناگونی انجام شده که یکی از آن ها توسط پرفسور اپستین صورت گرفته است. او در این تحقیق با جامعیتی خاص، اهداف تکلیف شب برای دانش آموزان را در هفت مقوله تقسیم بندی کرده است.

۱-تمرین: یکی از اهداف این است که انجام تکالیف می تواند سبب افزایش مهارت دانش آموز و تسلط و تثبیت یادگیری دراو شود.

۲-شرکت فعال: ازطریق انجام تکلیف دانش آموز می تواند به یادگیری هر چه بیشتر و اشتغال دست یافته و در زمینه یادگیری خود نقش فعالی داشته باشد.

۳-رشد تخصصی: یکی دیگر از اهداف مهم تکلیف شب، رشد تخصصی می باشد. از طریق انجام تکالیف می توان برخی خصوصیات مفید مانند مسئولیت پذیری، صداقت، امانت، مدیریت زمان و … را در دانش آموز تقویت نمود. علاوه بر این، این امر سبب افزایش اعتماد به نفس و اعتماد دانش آموز به خود شده که این مسئله در میزان یادگیری او تاثیر گذار می باشد.(آموزشگاه ریاضی)

۴-روابط متقابل شاگرد با والدین: به واسطه تکلیف شب والدین و دانش آموزان جهت رسیدن به امر یادگیری می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار نمایند که این مسئله نیز در یادگیری بسیار موثر میباشد.

۵-خط مشی مقررات: تکلیف به جهت تأمین دستورات مدیریت، اجرای قوانین مربوط به سیاست های کتبی در خصوص چگونگی تکالیف روزانه و هفتگی میباشد.

۶-روابط عمومی: تکالیف شب می تواند به معنای آگاه شدن والدین از چیزی باشد که در کلاس درس به فرزندان آموخته می شود.

۷-تنبیه: یکی از اهداف تکلیف شب می تواند حالت هشدار دهنده و اخطار دهنده آن باشد که به واسطه تکالیف می توان به دانش آموز فهماند که در مسائل درسی و رفتاری معلم از او چه انتظاراتی دارد.

در نهایت می توان گفت که اهداف ذکر شده در رابطه با تکالیف شب می تواند به فعالیت آموزشی و یادگیری بیانجامد.

معنی دار کردن انجام تکالیف برای دانش آموزان 

یکی از مسائل مهم در رابطه با تکالیف شب و میزان موثر بودن آن، معنا دار بودن این تکالیف برای دانش آموز می باشد.هنگامی که مسائل برای دانش آموز مبهم باشد و دقیقا نداند که چه باید بکند این امر می تواند سبب بی رغبتی و بی علاقگی او نسبت به انجام تکالیف می شود که در این حالت کمک گرفتن و خواستن توضیحاتی از معلم و یا کمک گرفتن از هم کلاسی ها می تواند تاثیر گذار باشد.(آموزشگاه ریاضی)

یکی دیگر از راه هایی که می توان انجام تکالیف را به واسطه آن برای دانش آموز معنی دار کرد، ارتباط مطالب درسی با زندگی روزانه او می باشد. در این حالت دانش آموز بهتر می تواند با تکالیف محوله ارتباط برقرار نماید. برای مثال در هر مسئله جدید می توانیم از دانش آموز بخواهیم که در آن حیطه مثال یا خاطره ای از زندگی خود را بیان نماید. علاوه بر این باید به دانش آموز یادآوری شود که این مطالب و مسائل در بزرگسالی به کار او خواهد آمد.

شرکت ریاضی ستاره آموز آسیا

شرکت ریاضی ستاره آموز آسیا ،بنیان گذار سبک استارمس است که نه تنها در ایران بلکه در کشورهای دیگر جهان نیز از بسیاری جنبه ها نمونه ی مشابهی ندارد. این سبک برای اولین بار توسط دکتر عبداله علی اسماعیلی در ایران پایه گذاری شده و تمامی اجزای آن بر اساس شرایط بومی کشور است. آموزش های سبک استارمس در ده دوره ی اصلی و ۴ دوره ی تابستانه برگزار می شود که طی آن ها تمامی مفاهیم کتاب های درسی ایران از پایه ی پیش دبستانی تا پایه ی چهارم در یک سلسله بازی های جذاب به نام ستاره گنجانده شده است.

هر یک از دوره های اصلی به سه مرحله تقسیم می شود. این شرکت برای فعالیت های خود اعتبارنامه از وزارت آموزش و پرورش دارد و تمامی مراحل اداری و قانونی را سپری کرده است. این سبک در مدارس طرف قرارداد اجرا می شود و برای ثبت نام در سایت ،ابتدا باید نام مدرسه ی فرزند شما در سایت به ثبت رسیده باشد.(آموزشگاه ریاضی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
logo-samandehi