اختلال یادگیری امروزه یکی از مشکلات بسیار شایع در میان دانش آموزان می باشد. اختلال یادگیری، یک اختلال عصب زیست شناختی است که از یک مشکل جدی در خواندن، نوشتن، کلمه بندی و حساب کردن که در نتیجه اختلال در عملکرد مغز می باشد، به وجود می آید. یکی از انواع اختلال های یادگیری، اختلال یادگیری ریاضی می باشد.(آموزش تقسیم)

اختلال ریاضی یا دیس کلوکیا اصطلاحی است که به طور کلی برای کودکان یا دانش آموزانی که در زمینه درک و یادگیری مفاهیم ریاضی مشکلاتی دارند، به کار می رود. این مفاهیم می تواند شامل اندازه ها و جهت ها و هم چنین مشکلاتی در چهار عمل اصلی (جمع، تفریق، ضرب، تقسیم) و … باشد. افراد مبتلا به این اختلال معمولا هوش بالایی دارند با این وجود نمی توانند از پس انجام کوچکترین محاسبات ریاضی برآیند. معمولا تشخیص افراد با این اختلال دشوار می باشد و به محض تشخیص، باید به درمان این افراد پرداخت زیرا در صورت عدم رسیدگی به موقع، مشکلات زیادی را در زمینه تحصیل برای فرد به وجود خواهد آورد. عمدتا تشخیص این مشکل در دوران کودکی و در دوره ابتدایی بیشتر می باشد.

اختلال یادگیری ریاضی
اختلال یادگیری ریاضی

علائم و نشانه‌‏ های اختلال ریاضی

افراد مبتلا به اختلال ریاضی معمولا نمی توانند اعداد را به ترتیب و به طور صحیح بشمارند و این کار برای آن ها بسیار سخت و گیج کننده است. فرد نمی تواند ارزش عددی را درک کند و به مقایسه اعداد از نظر بزرگتر یا کوچکتر بودن بپردازد. این افراد معمولا در درک اعداد ناتوان بوده و حتی نمی توانند ساده ترین جمع ها و یا تفریق ها را انجام دهند. به طور کلی این افراد در تمامی امور مربوط به ریاضی و محاسبه و نیز در انجام تکالیف مربوط به آن دچار اضطراب و استرس می شوند.

همچنین سایر نشانه های فرد با اختلال ریاضی عبارت است از:

  • – عدم تشخیص درست زمان و عدم توانایی در برنامه ریزی
  • – عدم توانایی در درک نمودار ها و جدول ها(آموزش تقسیم)
  • – مشکلات در یادگیری و یادآوری چهار عمل اصلی
  • – عدم توانایی در شمارش پول
  • – قادر نبودن به حل ساده ترین و راحت ترین مسائل ریاضی به تنهایی
  • – عدم توانایی در رو نویسی اعداد
  • – عدم توانایی درک و به یاد سپردن مفاهیم، فرمول‌‎ها، قوانین و توالی‌‎ های ریاضی

علل اختلال یادگیری ریاضی

برای تشخیص و آگاهی بیشتر در رابطه با اختلالات ریاضی در کودکان و دانش آموزان، آشنایی با علل اختلال ریاضی می تواند کمک کننده باشد. برخی از علل اختلال یادگیری ریاضی عبارتند از:

حافظه ضعیف

در واقع می توان می گفت ضعف در حافظه و یا مشکل در حافظه به طور مستقیم سبب ایجاد مشکلاتی در توانایی فرد در به یاد آوردن اطلاعات می شود. به عبارت دیگر با بزرگ تر شدن کودکی که دارای حافظه ضعیف می باشد، به یاد آوردن مراحل لازم برای حل مسائل سخت و سخت ‌تر می‌ شود که نتیجه آن اختلال در یادگیری سایر مباحث و پیشرفت نکردن می باشد.

رشد شناختی

یکی دیگر از علل بروز اختلال یادگیری ریاضی در کودکان رشد شناختی آن ها می باشد. وجود مشکلات در رشد شناختی سبب می شود که کودک در محاسبه و حل مسائل ریاضی ناتوان بوده و نتواند مسائل، نظام های عددی و شیوه ‌های اثر گذار شمارشی را درک کند و در نتیجه برای حل مسائل ریاضی با مشکلاتی مواجه می ‌شود.(آموزش تقسیم)

مشکلات بینایی ـ فضایی

از دیگر علل بروز اختلال ریاضی می توان به بروز مشکلات بینایی – فضایی اشاره نمود. مشکلات بینایی – فضایی به این صورت است که کودک یا دانش آموز در مواردی چون قرار دادن اعداد در ستون ‌ها به طور مرتب برای محاسبه، تشخیص ارزش مکانی اعداد و درک نقشه و هندسه به مشکل بر می‌ خورند و از درک آن‌ ها عاجز و ناتوان باقی می‌ مانند.

شرکت ریاضی ستاره آموز آسیا

شرکت ریاضی ستاره آموز آسیا ،بنیان گذار سبک استارمس است که نه تنها در ایران بلکه در کشورهای دیگر جهان نیز از بسیاری جنبه ها نمونه ی مشابهی ندارد. این سبک برای اولین بار توسط دکتر عبداله علی اسماعیلی در ایران پایه گذاری شده و تمامی اجزای آن بر اساس شرایط بومی کشور است. آموزش های سبک استارمس در ده دوره ی اصلی و ۴ دوره ی تابستانه برگزار می شود که طی آن ها تمامی مفاهیم کتاب های درسی ایران از پایه ی پیش دبستانی تا پایه ی چهارم در یک سلسله بازی های جذاب به نام ستاره گنجانده شده است.

هر یک از دوره های اصلی به سه مرحله تقسیم می شود. این شرکت برای فعالیت های خود اعتبارنامه از وزارت آموزش و پرورش دارد و تمامی مراحل اداری و قانونی را سپری کرده است. این سبک در مدارس طرف قرارداد اجرا می شود و برای ثبت نام در سایت ،ابتدا باید نام مدرسه ی فرزند شما در سایت به ثبت رسیده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
logo-samandehi