یکی از عواملی که همواره در مدارس جهت به وجود آمدن یادگیری بیشتر مطرح بوده است، تکالیف می باشند. تکالیف شب یا تکالیف منزل آن دسته از تکالیفی است که مدرس در کلاس جهت انجام یادگیری مطالب و افزایش توانایی فرد در خارج از کلاس مطرح می نماید. در حالت عادی بخش زیادی از یادگیری باید در کلاس درس محقق شود اما توانایی های افراد مشابه به هم نیست و برخی نیاز به تمرین بیشتری دارند لذا بهتر است تکالیف، متناسب با نیاز های دانش آموزان به آن ها داده شود. در ادامه این مطلب از سایت ریاضی ستاره ای قصد داریم که به اثرات تکلیف شب برای دانش آموزان بپردازیم و در این باره توضیحاتی را ارائه دهیم.(معلم خصوصی ریاضی)

موافقان و مخالفان تکلیف شب

موافقان تکلیف شب معتقدند که انجام این تکالیف سبب کسب نمره بهتر توسط فرد می شود. این افراد اعتقاد دارند که بهره گیری از تکالیف شب سبب رشد فرد، استقلال او، مسئولیت پذیری و عادت نمودن به مطالعه برای دانش آموز خواهد شد. البته این گروه عقیده دارند که که فرآیند تکلیف شب باید همواره مورد بررسی و آزمایش قرار گیرد تا سبب ایجاد مزاحمت برای دانش آموز یا والدین آن ها نشود. در این صورت نه تنها این تکالیف مضر نبوده بلکه فواید بسیاری را نیز دارا خواهد بود.

مخالفان تکلیف شب، اغلب به عدم اجرای درست تکالیف شب توسط معلمان اشاره می نمایند. آن ها معتقدند میزان این تکالیف نباید به گونه ای باشد که تمام وقت استراحت دانش آموز را بگیرد و یا اینکه سبب ایجاد مشکل در روابط بین والدین و دانش آموزان شود. به همین خاطر دادن تکالیف زیاد بدون هیچ گونه آینده نگری و ضرورتی نه تنها فایده ای برای دانش آموز ندارد بلکه نتیجه عکس داده و حتی ممکن است سبب از بین رفتن علاقه دانش آموزان گردد.

اثرات تکلیف شب
اثرات تکلیف شب

ویژگی های تکالیف شب کاربردی و موثر

یکی از اثرات تکلیف شب، رشد دانش آموزان می باشد؛ به همین خاطر بهتر است که تکالیف متناسب با توانایی ها و استعداد های دانش آموز ارائه شود. تکالیف ارائه شده باید مفید و ضروری باشد و همواره باید از دادن تکالیف اضافی و بیهوده پرهیز نمود. سعی نمایید هدف از تکالیف ارائه شده را برای دانش آموز شرح دهید تا او انگیزه لازم جهت انجام آن را کسب نماید. همچنین برای انجام هر چه بهتر تکالیف و نیز عدم ایجاد مشکل بین دانش آموزان و والدینشان بهتر است که تکالیف ارائه شده کاملا توسط آن ها درک شود.(معلم خصوصی ریاضی)

معلمان سعی نمایند تکالیف را طوری ارائه دهند که به صورت انفرادی قابل انجام بوده و افزایش خلاقیت و قدرت تخیل را برای دانش آموز به همراه داشته باشد. در نهایت بهره گیری از تکالیف متنوع و مختلف و گاهی در قالب بازی نیز برای دانش آموز می تواند بسیار کمک کننده باشد.

مزایا و معایب تكليف شب

تثبیت یادگیری یکی از مزایا و اثرات تکلیف شب بوده و از جمله مزایای دیگر آن نیز تقویت حس مسئولیت پذیری دانش آموز می باشد؛ هنگامی که تکلیفی به او داده می شود و از او خواسته می شود که تا روز بعد آن را تحویل دهد این امر سبب تقویت وقت شناسی او می گردد. علاوه بر این تکالیف شب می توند سبب تشویق دانش آموز به استقلال بیشتر و همچنین تمرین نظم و انضباط می باشد.

از معایب تکالیف شب می توان به این عوامل اشاره نمود که دانش آموزان باید حجم زیادی از زمان استراحت و تفریح خود را به انجام تکالیف اختصاص دهند که این امر برای آن ها خوشایند نمی باشد. همچنین مقاومت برخی از دانش آموزان در برابر انجام تکالیف می تواند سبب بروز مشکلاتی بین آن ها و والدینشان شود. در نهایت نیز ارائه تکالیف زیاد و بیش از حد به دانش آموز می تواند سبب تقلب و یا دروغ گویی آن ها گردد.(معلم خصوصی ریاضی)

شرکت ریاضی ستاره آموز آسیا

شرکت ریاضی ستاره آموز آسیا ،بنیان گذار سبک استارمس است که نه تنها در ایران بلکه در کشورهای دیگر جهان نیز از بسیاری جنبه ها نمونه ی مشابهی ندارد. این سبک برای اولین بار توسط دکتر عبداله علی اسماعیلی در ایران پایه گذاری شده و تمامی اجزای آن بر اساس شرایط بومی کشور است. آموزش های سبک استارمس در ده دوره ی اصلی و ۴ دوره ی تابستانه برگزار می شود که طی آن ها تمامی مفاهیم کتاب های درسی ایران از پایه ی پیش دبستانی تا پایه ی چهارم در یک سلسله بازی های جذاب به نام ستاره گنجانده شده است.

هر یک از دوره های اصلی به سه مرحله تقسیم می شود. این شرکت برای فعالیت های خود اعتبارنامه از وزارت آموزش و پرورش دارد و تمامی مراحل اداری و قانونی را سپری کرده است. این سبک در مدارس طرف قرارداد اجرا می شود و برای ثبت نام در سایت ،ابتدا باید نام مدرسه ی فرزند شما در سایت به ثبت رسیده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
logo-samandehi